یکی از مباحث چالش‌برانگیز در فناوری بلاکچین، چگونگی به‌کارگیری این فناوری در صنعت بانکداری است.

مزایای کلیدی فناوری بلاکچین در حوزه‌های مختلف صنعت بانکداری مانند:

 

  • عملیات شناخت مشتری
  • ضمانت‌نامه‌ها و فرایندهای وام‌دهی
  • پرداخت‌های برون‌مرزی
  • تسویه بین‌بانکی
  • مدیریت اسکناس و مدیریت داده‌ها

 

امکان تغییرات زیادی را در فرآیندهای مالی و بانکی فراهم می‌کند.

این تحولات احتمالی، بانک‌ها را بر آن داشته تا به‌منظور کاهش هزینه‌ها و پایداری کسب‌وکار خود در آینده، منابع قابل‌توجهی را صرف پژوهش و توسعه راهکارهای مبتنی بر بلاکچین کرده و زیرساخت‌های فعلی را با این فناوری نوظهور تطابق دهند.

شرکت خدمات انفورماتیک به‌عنوان سازمان پیشتاز در حوزه توسعه و تأمین زیرساخت‌های بانکی در ایران، با توجه به اهمیت توسعه زیرساخت‌ها و ارائه خدمات پایه مبتنی بر بلاکچین در توسعه کاربردپذیری این فناوری در کشور، بستری برای خدمات بانکی مبتنی بر بلاکچین، به نام برنا طراحی و پیاده‌سازی کرده است.

این بستر شامل زیرساختی است که با استفاده از یکی از پیشرفته‌ترین چارچوب‌های توسعه راهکارهای مبتنی بر بلاکچین به نام هایپرلجر فبریک توسعه‌داده‌شده. شناخت مشتری، ایجاد توکن و حسابرسی به‌عنوان خدمات پایه در این سیستم ارائه می‌شوند. سایر محصولات مبتنی بر بلاکچین در برنا، با استفاده از زیرساخت موجود و خدمات پایه، توسعه داده می‌شوند.

شرکت خدمات انفورماتیک، آغازگر توسعه این زیرساخت، خدمات و محصولات است، اما بدون شک کارکرد مناسب این سیستم منوط به مشارکت سایر اعضای اکوسیستم بانکی کشور است.

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز و توزیع‌شده راهکارهای بلاکچینی، موضوع مشارکت جمعی در این سیستم، یک الزام فنی، کارکردی و استراتژیک است.