اصول و اهداف برنا

انطباق پذیری

پلتفرم باید به‌گونه‌ای باشد که استفاده از هر بخش آن نیازمند اعمال کمترین تغییرات در ساختارها و سیستم‌های جاری باشد.

برنا چه می‌کند؟

مدل معماری ماژولار برنا این امکان را فراهم می‌کند تا هر بازیگر سرویس موردنظر خود را به زیرساخت‌های فعلی خود بدون نیاز به تغییر خاصی اضافه کند.

هماهنگی با رگولاتور

پلتفرم باید بتواند قدرت کامل و قابل‌انعطافی برای اعمال نظارت و حاکمیت را در اختیار رگولاتور قرار دهد.

برنا چه می‌کند؟

بانک مرکزی گره اصلی در برنا است و می‌تواند اصول و چارچوب‌ها را برای توسعه سرویس‌ها در قالب کد به شبکه اعمال کند. بانک مرکزی به تمام داده‌هایی که نقض حریم شخصی نباشد به‌صورت برخط دسترسی کامل دارد و می‌تواند ابزارهای گزارش‌گیری اختصاصی خود را برای انواع کاربردها داشته باشد.

حریم شخصی

پلتفرم باید به‌گونه‌ای توسعه یابد که در عین توسعه همکاری میان‌شرکتی داده‌های مصرف‌کنندگان و حریم شخصی آن‌ها کاملاً محفوظ باشد.

برنا چه می‌کند؟

قلب پلتفرم برنا راهکار مدیریت هویت شخصی است. هیچ نهادی نمی‌تواند به داده‌های مصرف‌کننده‌ جز با دریافت مجوز از خود او و یا دریافت و ثبت مجوز قانونی دریافت شده از محاکم قضایی بر روی شبکه دسترسی داشته باشد. تمام دسترسی‌ها، مجوزها، درخواست‌ها و … در شبکه برای همیشه ثبت و قابل ارجاع خواهد بود.

حمایت از ثبات اقتصادی

قابلیت‌ها و سرویس‌های پلتفرم باید شرایط را برای بهبود شاخص‌هایی که موجب ثبات اقتصادی می‌شود فراهم کنند.

برنا چه می‌کند؟

برنا در مورد خلق یا توکنی کردن هر نوع ارزش، استانداردها و چارچوب‌های شفافی دارد که از اقدامات کلاهبردارانه و خارج از چارچوب قانون ممانعت می‌کند.

توسعه منصفانه و رقابت‌پذیری

پلتفرم باید به‌گونه‌ای باشد که بازیگران در توسعه، به‌کارگیری و درآمدزایی از سرویس‌ها امتیاز انحصاری و غیرمتعارفی نسبت به دیگران نداشته باشند.

برنا چه می‌کند؟

هر بانک و در آینده هر استارت‌آپ و شرکتی می‌تواند سرویس موردنظر خود را بدون هیچ محدودیت خاصی بر روی برنا توسعه دهد. سرویس بابت منابع، داده‌ها و یا خدماتی که از سرویس‌های دیگر دریافت می‌کند هزینه می‌پردازد و بابت خدماتی که ارائه می‌دهد درآمد خواهد داشت. مدل‌های قیمت‌گذاری کاملاً رقابتی است و امکان وجود چندین سرویس مشابه با ویژگی‌ها و قیمت‌های متفاوت توسط توسعه‌دهندگان مختلف بر روی برنا وجود دارد.

مصالحه اهداف مختلف سازمان‌ها

پلتفرم باید به شکلی باشد تا برای به‌ حداکثر رساندن اثربخشی تعادل مناسبی بین همکاری و رقابت میان بازیگرانی که به لحاظ تجاری تضاد منافع دارند برقرار کند.

برنا چه می‌کند؟

اکوسیستم و معماری برنا به شکلی است که در موارد محدودی که سرویس‌ها کاملاً مشترک و همگانی هستند توسعه به‌صورت همکاری است اما بر روی این سرویس‌های مشترک همگانی هر بازیگری امکان توسعه محصولات اختصاصی و رقابت با دیگر بازیگران را دارد. به‌این‌ترتیب هزینه چندباره برای سرویس‌های مشترک انجام نمی‌شود و درعین‌حال رقابتی فشرده در سطح خدمات به مشتری وجود خواهد داشت.

هزینه توسعه پایین

توسعه ابتدایی و آتی پلتفرم باید با به‌صرفه‌ترین روش‌ها انجام شود.

برنا چه می‌کند؟

برنا از پلتفرم منبع‌باز هایپرلجر به‌عنوان زیربنای توسعه خود استفاده کرده است که با توجه به اینکه این پلتفرم توسط هزاران نفر در جهان در حال ارتقا هست بسیاری از هزینه‌های توسعه برنا کم خواهد شد.

افزایش کارآمدی

سرویس‌های ارائه‌شده مبتنی بر بلاکچین باید بتواند چالش‌های تکنیکی و تجاری در راهکارهای پیشین را با هزینه‌ای معقول بهبود بخشد.

برنا چه می‌کند؟

برنا برخی سرویس‌هایی را ارائه می‌کند که تاکنون عملیاتی نشده‌اند و می‌توانند کارآمدی سازمان‌ها را افزایش دهند. در مورد دیگر سرویس‌ها که نمونه مشابه فعلی دارند اراده بازیگران و بررسی توجیه‌پذیری آتی توسط خودشان باعث شکل‌گیری و تجاری شدنشان خواهد بود.

پایداری تجاری

پلتفرم باید به‌گونه‌ای باشد که تأمین هزینه‌های نگهداری آن از طریق راهکاری پایدار که به پرداخت‌های حاکمیتی و یا قانونی وابستگی نداشته باشد و بتواند در دوران مختلف با راهکاری عملیاتی و البته منصفانه و قابل دفاع هزینه‌های جاری خود را تأمین کند.

برنا چه می‌کند؟

در برنا درآمدها بر اساس سرویس‌دهندگی است. هر بازیگر به میزان زیرساخت، سرویس، داده و … که برای بازیگران دیگر فراهم می‌کند می‌تواند از آن‌ها کارمزد دریافت کند. اگر کارمزدی منصفانه نباشد همواره امکان توسعه سرویس‌های موازی توسط دیگر بازیگران وجود خواهد داشت.

حداکثرسازی شاخص شفافیت

پلتفرم باید زمینه را برای گزارش‌گیری برخط از تمام آنچه منافاتی با حریم شخصی ندارد را در اختیار نهادهای ناظر قرار دهد.

برنا چه می‌کند؟

برنا تضمین یکپارچگی و سلامت حداکثری داده را می‌دهد. هر اطلاعاتی که منافاتی با حریم شخصی نداشته باشد برای تمامی سازمان‌های ناظر قابل مشاهده و دسترسی خواهد بود.

مشتریان در صدر توجه

سرویس‌های طراحی شده باید مشتریان و افزایش کیفیت زندگی تجاری آن‌ها را بر اساس شاخص‌های مختلفی همچون هزینه، سرعت و امنیت در اولویت قرار دهد.

برنا چه می‌کند؟

در برنا هر بانکی می‌تواند بنا به درکی که از تقاضای مشتری دارد سرویس‌های ویژه خود را توسعه دهد. درعین‌حال تمامی سرویس‌ها ارتباط مناسبی با یکدیگر دارند و مشتری میان سرویس‌های جزیره‌ای گم نخواهد شد. انتقال از هر سرویس به سرویس دیگر و تعامل آن‌ها با یکدیگر سطح جدیدی از خدمت‌دهی را برای مشتریان خلق خواهد کرد.

توسعه‌پذیری آتی

امکان تغییرات و توسعه سریع و کم‌هزینه آتی و اضافه شدن دیگر سرویس‌ها و دیگر نیازمندی‌های احتمالی از اهمیت کلیدی برخوردار است.

برنا چه می‌کند؟

برنا یک شبکه باز است که به تمامی بازیگران اجازه می‌دهد تا هر سرویسی که مدنظر دارند را به‌راحتی بر روی سرویس‌های پایه توسعه دهند و تجاری کنند.

افزایش امنیت

پلتفرم باید امنیت تمامی بازیگران و مصرف‌کنندگان را در حدی بسیار بالا تضمین کند.

برنا چه می‌کند؟

زیرساخت برنا با توزیع‌شدگی مناسب داده‌ها امنیت داده‌ها را در حد بالایی تضمین می‌کند.

تقویت سیاست‌ها و اهداف کلی حاکمیت

پلتفرم و ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن باید بیشترین هماهنگی را با چشم‌اندازهای حاکمیت در توسعه و شفافیت اقتصادی داشته باشد.

برنا چه می‌کند؟

برنا به واسطه زیرساختی قابل ره‌گیری‌ می‌تواند مسیر جریان‌های مالی را مشخص و با تعریف چارچوب‌هایی منابع حمایتی ویژه، دولت را در مسیر مورد انتظار در جهت افزایش تولید هدایت کند.

انطباق بین‌المللی

امکان ارتباطات آتی با نهادهای مالی دیگر کشورها باید در پلتفرم وجود داشته باشد.

برنا چه می‌کند؟

برنا از معتبرترین پلتفرم توسعه راهکارهای سازمانی مبتنی بر بلاکچین با نام هایپرلجر به‌عنوان زیرساخت استفاده کرده است. این زیرساخت برای نهادهای مالی در سراسر جهان آشنا و معتبر است. به‌علاوه معماری آن به‌گونه‌ای است که بیشترین توانایی را برای ارتباط با دیگر پلتفرم‌های بلاکچینی و غیر بلاکچینی در اختیار دارد.